top of page

גיל מבוגר בכלבים וחתולים

הזקנה היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו ובעוד שאנחנו, בני האדם, מכירים את התופעות על גופנו, אנחנו לא פעם מופתעים לראות את השינויים בבעלי החיים האהובים עלינו. גיל מבוגר בכלבים וחתולים יכול להתבטא במגוון רחב של תופעות ובהן ניגע במאמר הקרוב.

ההזדקנות היא חלק מהחיים וכלבים מתחילים להראות סימנים של גיל מבוגר כבר בגיל שבע והחתולים מראים אותם לרוב החל מגיל תשע.איך נראה ומרגיש גיל מבוגר בכלבים וחתולים

ישנם מספר סימפטומים אשר יכולים להופיע כשהכלבים או החתולים מגיעים לגיל מבוגר. חשוב לדעת כי אצל חלק יופיעו יותר תסמינים בתחילה ואצל חלק יופיעו פחות גם כשהם יתבגרו עוד יותר.

ראיה

עדשת העין ממשיכה לגדול כל החיים אך היא לא יכולה להמשיך להתרחב, מה שמוביל להפיכתה לדחוסה יותר ובהתאם לכך גם לעכורה יותר. מצב זה נקרא Nuclear Sclerosis שזה סוג של קטרקט אשר מוביל לירידה באיכות הראיה.

שמיעה

עם השנים מערכת השמיעה עלולה להיפגע, מה שעשוי במקרים מסוימים להוביל לחרשות מלאה. כתוצאה מכך הכלב או החתול פחות מגיבים לרעשים, פקודות וגם עלולים להיות חשופים לסכנות כמו בחציית כביש.

שרירים

באופן טבעי שאינו ניתן לעצירה, השנים מובילות לתהליך פירוק השריר ואף שלרוב לא מדובר באיבוד דרמטי של מסת שריר, הדבר פוגע ביכולת האתלטית של בעל החיים. הדבר יכול להתבטא בכך שיהיה להם פחות מרץ, פחות צורך לרוץ ובשל כך יכול לקרות תהליך השמנה.

תפקוד מוחי

כמו כל השרירים כך גם המוח יורד מכוחו. מחקרים אחרונים מצאו כי ישנם כלבים אשר לוקים בתסמונות קוגניטיביות בגילאים המבוגרים (תסמונות הדומות לאלצהיימר).

מחלות כרוניות

השנים מובילות לכך שהגוף מתמודד פחות טוב עם מחלות שונות ויחד עם לקויות בגוף הדבר מעלה את הסיכון לחלות במגוון מחלות כרוניות ובפיתוח סרטן.

התפתחות חרדה

הירידה בחדות החושים יחד עם אובדן הכוח בשל השרירים שנחלשים עלולים להוביל לאובדן הביטחון של הכלב או החתול, מה שמוביל לחרדה. בגיל מבוגר כלבים וחתולים פחות מסוגלים להגן על עצמם והדבר יכול להגביר בעיות התנהגותיות או לגרום להן.

שמירה על כלבים וחתולים בהגיעם לגיל מבוגר

על אף שאי אפשר לעצור או למנוע את תהליכי ההזדקנות, ניתן להקל על תופעות של גיל מבוגר בכלבים וחתולים ולעזור להם לשמור על בריאותם.

הקפדה על תזונה טובה

הדרישות התזונתיות של כלב או חתול משתנות עם העלייה בגיל. בשל איבוד השריר יש צורך בכמות קטנה יותר של חלבון ויש צורך ביותר ויטמינים לשמירה על המוח. יש לשקול הוספת תוספי תזונה כמו אלו שמעלים את רמות הסרטונין במוח ומפחיתים חרדה. מרבית המזונות המיועדים לכלבים או חתולים מבוגרים יכילו את מגוון הוויטמינים הנחוצים אך ניתן להתייעץ במרפאה בנוגע לתוספים ולבחון האם יש צורך במעבר למזון ייחודי.

פעילות גופנית

גיל מבוגר בכלבים וחתולים עשוי להתבטא באובדן מסת השריר ולכן יש צורך בעידוד פעילות גופנית ובכך לשמור על מסת שריר תקינה. בגילאים הללו יש להתאים בין הפעילות הגופנית לבין היכולת של בעל החיים ובעיקר בטיולים עם כלבים בטבע ובאזורים מאתגרים.

משחקי חשיבה

כמו שחשוב לתרגל את כל השרירים כך יש להקפיד לתרגל גם את המוח. משחקי חשיבה לבעלי חיים בנויים על כך שהחיה תנסה להגיע אל הטרף (כלומר החטיף) בדרכים שונות. ישנם משחקים בדרגות קושי שונות ויש להתאים בין היכולות של בעל החיים לבין רמת המשחק. גם לימוד פקודות חדשות (כלב זקן בהחלט יכול ללמוד טריקים חדשים) מהווה תרגול מוחי מצוין.

שגרת יום חיובית

ככל האפשר יש להמשיך לשמור על שגרת יום קבועה וזאת כדי להפחית את רמת החרדה וליצור נוחות לכלב או החתול בגיל המבוגר. במידה וצפוי שינוי עתידי יש לנסות לבצע אותו בהדרגה ככל האפשר.

רפואה מונעת

הטיפול הטוב ביותר למחלה הוא מניעה ומה שלא ניתן למנוע דורש זיהוי מוקדם. אם בעל החיים הגיע לגיל מתקדם ועוד לא עבר בדיקות סקר שגרתיות, מומלץ לבצע בדיקה. אצלנו ניתן לרכוש מנוי רפואי לבעלי חיים הכולל בדיקות סקר כולל בדיקת דם, רנטגן, אולטרסאונד ושתן.

Kommentarer


פוסטים מומלצים
פוסטים חדשים
bottom of page